DSC_0632

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyetinin   ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’ de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir . İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.

Sadece Atatürk’ün  kabri olarak algılamak değil de, Çanakkale savaşından başlayıp, büyük taaruza uzanan savaşları betimleyen bir müzedir.En önemli bölümü olan molozeye cikan merdivenler 42 basamaklıdır ve 44 metre enindedir.

 

DSC_0902

Gece on ikide Atatürk ün  mezarının bulunduğu odanın ışıkları söndürülür; istirahat etmesi için… 10 kasımda ise bütün ışıklar sabahın ilk saatlerine kadar açık kalır; hiçbir zaman ölmediği için…

Proje yarışması sonucunda 49 eser başvurmuş ancak heyet 3 eser arasından birinciyi seçmekte kararsız kalmıştır ve hükümete bu 3 seçenek sunulmuştur. Sonunda Türk mimarların projesi bir takim değişikliklerle kabul edilmiştir.

 

İçindeki müzede Çanakkale savası ve İnönü meydan muharebesi canlandırmalarıyla tüyleri diken diken eden bir yapı. Müzede canlanıp sizle konuşacakmıs gibi duran, Atatürk ve silah arkadaşlarının portreleri bulunmaktadır. Müzenin başka bir bölümünde  ise Atatürk’un bal mumu bir heykeli vardır.

DSC_0813

Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de yıllardır derinliklerinde saklamaktadır. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü bir anıttır.
DSC_0899
9 ekim 1944’de başlanan ve 1 eylül 1953’de tamamlanan Anıtkabir’in yerini ilk olarak aydın milletvekili Mithat Aydın önermiştir.
Anıtkabir için 1941’de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı’ nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 proje katıldı.
Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi kabul edildi.750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan anıtkabir, 907 metre yüksekte yer almaktadır. Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.  Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında “vatan toprağında” yatıyor.Ölümünden 15 yıl sonra etnoğrafya müzesi’ndeki geçici istirahatgahından Anıtkabir’e nakledilen Ata’nın naaşı, tahnit işlemi çözülerek, Suriye’deki Caber Kalesi, Kore’deki Türk şehitliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve illerden getirilen toprakların harmanlandığı “vatan toprağına” islami usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedilmiştir. Ata’nın kabrinin yer aldığı mezar odasına, genelkurmay başkanı’nın izniyle girilebilmektedir.
Arslanlarin sırrı..
DSC_0848
Türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan Anıtkabir’deki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor. Ata’ nın kabrine ulaşan 262 metrelik Aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, “24 oğuz boyunu” temsil ediyor. Türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin “birlik ve bütünlüğünü” vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün “barışseverliğini” sembolize ediyor. Ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiği aslanlı yolda, taşlar Ata’ nın huzuruna çıkanların “başlarının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

DSC_0859Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabir’ de mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş. Milli değerleri temsil eden isimler verilen ve Selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule Anıtkabir’in siluetine ayrı bir değer katıyor.

 

 

 

DSC_0889DSC_0853

DSC_0833

DSC_0831

DSC_0830

DSC_0828

DSC_0813

DSC_0808
DSC_0623

DSC_0902

 

Bayrak direği ABD’den geldi
Anıtkabir’in diğer unsurlarında olduğu gibi bayrak direği de çok özel…Anıtkabir’in 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında Nazmi Cemal adlı bir Türk vatandaşı ABD’den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor.

 

DSC_0649

Müzedeki eserler
Anıtkabir’deki Atatürk müzesi de Ata’ nın doldurulmuş köpeği Foks’ tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya ev sahipliği yapıyor. Ata’ nın anne ve babasının fotoğrafları, Türkiye Cumhuriyeti’ nin verdiği eski yazı ve latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917’de sultan 5. mehmet reşat’ın verdiği altın imtiyaz madalyası, sovyet mareşali voroshilov ve iran şahı pehlevi’nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında…

DSC_0843

Atatürk’ün hem baston hem de tüfek olarak kullanılabilen özel silahı, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Afet İnan’ a hediye ettiği çok özel tabancaların da sergilendiği müzede, manevi kızı Rukiye Erkin’ e hediye ettiği, ancak bir mercek yardımıyla okunabilen metal mahfazası içinde mini bir kuran dikkati çekiyor.Etiyopya Kralı’ nın ilginç çelengi
Milletvekili mazbataları ve 1927 yılında yaklaşık 5 günde okuduğu NUTUK’un orijinal metninin de yer aldığı müzede, Etiyopya Kralı Haile Selasiye’ nin 1967 yılında Anıtkabir ziyaretinde mozoleye bıraktığı iki büyük gül dalıyla sembolize edilen gümüş çelenk de en ilginç parçalardan birisi…
Anıtkabir’deki Atatürk Müzesi’ nde ayrıca okumaya büyük önem veren Atatürk’ün özel kitaplığında bulunan Türk ve İslam tarihi, dil, edebiyat, sosyal bilimler, bilim ve teknik konularındaki Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slav dillerindeki toplam 3 bin 118 kitap da sergileniyor.

DSC_0629

DSC_8254

DSC_8252DSC_8226

DSC_8206

kurban bayramı 2013 -istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.