Ego nedir bilir misiniz? Sizden gelenler…

Ego nedir bilir misiniz?

Tam bir kişilik bozukluğudur.  Aşağılık kompleksinin dışa vurum halidir. Savunma mekanizmaları çok iyidir. Ya kendini acındırarak veya karşısındakine hakaret ederek kendini kanıtmalayı sever. Çevresinde yönetemeyeceği kim varsa ya hayatından çıkarır veya güzelce kontrol edebileceği insanları toplar yanına.  Dünyanın en derin acılarını içinde biriktirmiş bir zavallılık vardır temelinde, yetersizlik duygularını çevresine topladığı ve yönettiği insanlarla kapatmaya çalışır, eksikliklerini bilir öz saygısının olmadığının farkındadır.

Ne kadar boş ve sıradan bir insan olduğunu fark ettiği zaman ‘’hep hakkımı yediler, kıymetimi bilemediler bundan dolayıdır ki beni harcadılar’’ düşüncesini kabul ettirmeye çalışır çevresine. Her işi eline yüzüne bulaştırdığı için, bir süre sonra farklı bir ortamda kendine seçtiği farklı kurbanlarla, önce dost görünerek sonra, egosuna kurban ederek amacına ulaşmaya çalışan, aslında kendini kurban gören bir zavallılık örneğidir.

Egosu yüksek olan insan kitap okumaz, kitapların ondan daha az bildiğini ve zaten o kitapları yazabileceğini ifade eder durur.

Hep yalnızdır, hep başkalarına yaranmaya çalışarak egosunu tatmin etmeye çalışır,  yalnız kaldığı zaman aslında bir hiç olduğunun farkındadır.

Elinin altında tuttuğu, egosunu tatmin ettiğine inandığı insanları yanından ayırmak istemez, onlar , için bir ‘’ nimet ‘’ olduğunu düşünür aynı zamanda, gece yalnızlık çöktüğü zaman, pişmanlıkla ağlar, sabah kaldığı yerden devam eder. Ego bu, pislik bir ruh hali ‘’zor bir insanım ‘’ diye tanımlar kendini .

Kendini sevmeyen, sevmek ve sevilmek konusunda zerre kadar fikri olmayan bir ruh halidir. Sevdikçe ezmeye çalışan, sevildikçe yok etmeye çalışan, ‘’yalnızım ben’’ türküleriyle inin inim inleyen bir zavallı varlık. Mevki ve para ve mekan ve falancanın tanıdığı, hikayeleri ile ne kadar önemli olduğunu düşünen, başkalarının parasıyla, mevkisiyle, kültürüyle övünen aslında boş  ‘’hiç’’ olan, kendisiyle yüzleşmeyi beceremeyen sevgisiz bir yok edici canavar.

Bu insanlar öyledir ki, egosunu beslemek için her yalanın altına imzasını atar, kendini acındırır karşısındakine hakaret eder ve bunlara en çok da inanır, haklıdır kendince, hiçbir görgü kuralına uymaz,  zaten görgü dediğin nedir ki, görgü kurallarını o yazmıştır.

Küçücük zavallı bir beyindir. Yokluk ve yoksunluk duyguları izin verdiği  ölçüde, narsist duygularıyla çevresine yaranır, nereden ne kazanımı olduğunu hesaplar, eğer varsa başarısı abartır kendini ağırdan satar,  çevresini kullanır kullanabildiği ölçüde, sonra kovulur gider. Yediremezler kendilerine, daha vahimleşir durumları daha çok insanın üstüne basmaya başlarlar. Kendi dışındaki herkes aptaldır.

Çok eziktir çok. Küçük hesaplar insanı, dinlemeyi bilmeyen, sadece mevkiye ve paraya saygı gösteren, yıllarca bunun ezikliği altında yaşadığı için bu ezikliği çevresini kullanarak tamamlamaya çalışır. Hata kabul etmez, eleştiri olmaz, bunu denediğiniz anda, ‘’saygısızsınızdır’’ Çünkü o en büyüktür buna inanmaya ihtiyacı vardır. İlgiye ihtiyacı vardır eksik ve zavallıdır başkaları yoksa, bilir ki egosu dağılır, egosu dağıldığında geriye bir şey kalmayacaktır… Hep yüksekten düşer, düşerken biraz daha kişiliğini kaybeder,  düşmelerin arkası hiç ama hiç kesilmez. Küçük dağları ben yarattım tavırları hiç azalmaz, bu dağlar her zaman mezarı olur. Hani derler ya ‘’evlat olsa sevilmez’’ biraz kurcalayın, anasının bile sevmediğini anlarsınız.

Yazar… Dr Ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.