Kadınlar günü mü?

Kadının nerede olduğunu tartışıyoruz 21. yüzyılda.  Meslek sahibi kadın sayısı, üniversiteli kadın sayısı, başarılı kadın, milletvekili kadın, evdeki kadın, kısır kadın, anne kadın, sarışın kadın, esmer kadın, panoda kadın, reklamda kadın, kürtaj olan kadın, sevgilisi ile gezen kadın, dul kadın,  3 çocuklu kadın, çalışan kadın, eteği kısa kadın, başı örtülü kadın, başı açık gezen kadın, emekçi kadın.

Sadece dişi olarak gördüğümüz, kişi olarak göremediğimiz kadın.

https://bafidica.com/index.php/urun/metal-dekor-set-ankh-ve-eye-of-horus-sembolleri-duvar-tablolari/

”Saçı uzun aklı kısa” diye adına atasözleri yazılmış kadın. Sokakta öldürülen kadın, terk edilen kadın, müsait kadın, kaşık düşmanı kadın, taciz edilen kadın, şiddete uğrayan kadın, ikinci kadın, aldatılan kadın,  eğlenilecek kadın, evlenilecek kadın, bakire olan, bakire olmayan, dayak yiyen, hakarete uğrayan kadın. Aşık olunası kadın, sarı inekten değersiz kadın. Okuması olmayan, okulu bilmeyen kadın. Çocuk kadın, o biçim kadın.

Pantolon giyen, eteği kısa, gece sokağa çıkan, arkadaşıyla gezen, üreten ve çalışan kadın var bir de. Kendine güvenen kadınlar. Yalnız kadınlar.

‘’Kadının yeri evidir’’ denilen kadın, ‘’akşam saat altıdan sonra sokağa çıkamam’’diyen kadın, ‘’kocama sorayım karar veremem’’ diyen kadın, kız çocuk doğurdu diye terk edilen kadın, erkek çocuk için sekiz doğum yapmış kadın, üstüne kuma getirilen kadın, ‘’kocamdır döver de sever de’’ diyen kadın. Kürtaj olamayan kadın, çocuklara anne bakmalı denen kadın, elinin hamuru ile erkek işine karışmaya çalışan kadın, erkeğin elinin kiri olan kadın. İnsan olduğu unutulmuş, ruhu ezilmiş kadın. Dayak yiyen, merdivenden düşen kadın. Kadın cefakar, kadın vefakar, kadın ayaklar altında.

Kadın suskun, kadın durgun, kadın sessiz, kadın kimsesiz. Ses çıkardığında sesi kesilen, ruhsuz, kendine ihanet içinde kadın.

Bu gün Kadınlar Günü.  129 kadının ölümü ile yeniden hatırlanmaya çalışılan  kadınlar için bir anma günü.  Yüz yıldır kadının yerinin tartışıldığı bir gün.

Kutlu olsun tüm insanlığa; kadın-erkek ayırımı yapmadan, ‘’İnsanım ben ‘’ diyenlere kutlu olsun Kadınlar Günü.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir