Geçmiş mi Eski mi?

Bu hayat benim diyor musunuz? Geçmişle hesaplaşıp tamam artık geçmiş, geçmiştir diyor musunuz yoksa hala eski diyerek hem sahip çıkmaya hem de bir kenarda unutmaya mı çalışıyorsunuz?

Bu hayat benim, ne geçmişi değiştirebilirim ne de yaşadıklarımı. Pişman olmak da işe yaramaz bir çok zaman. Pişmanlık olmamalı hayatta. Yaşanmıştır ve geçmiştir, eğer becerebiliyorsanız. Tüm bu yaşananları tecrübe dağarcığınıza ilave edersiniz ve becerebilirseniz  bunlardan ders çıkarır, geleceği planlarken aynı olaylarla karşılaşmazsınız. Konuşmazsınız, anlatmazsınız, unutamamışsanız bile bunu söze dökmezsiniz.   Bazı insanlar vardır geçmişine sıkı sıkı sarılan hiç unutmamaya çalışan, bunlara da saygı duymak gerekli tabii ki kurtulamamışlardır, yaşanılananlardan değil hissettiklerinden. Nedense, geçmiş dediğimiz  olaylar ki bunların anımsanan büyük bir kısmı acı veren olaylardır, hatırlandıkça yeniden can bulmaya çalışır. Yapılan çalışmalara göre insanlar canlarını gerçekten yakan fiziksel ve duygusal  acılardan 5 yıl içinde kurtulurlarmış. 5 yıl sonra bitmezmiş yine ama azalırmış, unutulmaya yüz tutunca insan yeniden planlamaya başlarmış geleceği.

Bazen rastlarsınız eski eş, eski dost diye anlatılanlara, hatırlananlara. Eski insan olur mu hiç hayatta, o insan kanlı canlı karşınızda dururken       ” eski” diye nitelemek nasıl da iç acıtıcı hiç düşündünüz mü? Eski ev olur, eski iş olur, eski kıyafet olur ama bir insanın yüzüne baka baka ”eski insan” deme hakkını kim veriyor size.  Kimse hayatı hakkında yorum yapılmasını istemez, bu hakkı kimseye vermez. Eski dediğiniz insanla bağlarınızı koparmanız çok daha akılcı olmaz mı, geleceği planlarken, eski diyen insanla da.

İyilikler güzellikler varsa geçmişte, bunlar da tecrübelerin arasına karışır yol gösterir. Kötülükler ve acılar varsa unutulmaya çalışılır, çünkü bunların paylaştıkça azalmayacağı bilinir. İnsanoğlu, tecrübelerini biriktirir içinde, gelecekte kullanacaklarını saklar diğerlerini unutmaya çalışır zamanla. Geçmişte olumsuz diyeceğimiz bir olaya, aslında iyi ki yaşanmış demeyi öğrenmişseniz, hayatınızı daha güzel planlamaya başlıyorsunuz demektir. Kimsenin ve geçmişin acılarını omuzlarınızda taşımak zorunda değilsiniz. Hayat tükenmeden, kendi sesini dinler misin, yol seni bekliyor gider misin?

Hayat bu, ne yağmurlar geçti, ne rüzgarlarda sarsıldık, kar tanelerinde titredik, kendi göz yaşımızda ıslandık. Şimdi eline alıp sorumluluğu yeni ufuklara açılma zamanı, başkalarının senin için yazdığı oyunu oynama zamanı geçti, sen artık sen değilsin, geçmiş var yaşanılmış. Uykusuz gecelerin hatırı var, göz yaşlarının umudu var, ihanetlerin acısı var unutulmaya yüz tutmuş.

İyiler ve güzeller vardı, kötüler ve acılar unutuldu.

Ne denmiş geçmişte…

Dünle beraber gitti, cancağızım,
ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

 

Tagged : / / /

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.